ارسال همگی سفارشات ۱۰۰٪ رایگان است.
تنها تا پایان آذر، ۳۰۰ تومان تخفیف خرید بالای ۱ میلیون تومان کد تخفیف: snapppay
*سپاس از خریدتان، بازه زمانی ارسال کالا در اینجا توضیح داده میشود.
به علت انبار گردانی سفارشات 27 اردیبهشت الی 04 خرداد مورخ: 06 خرداد تحویل تیپاکس میشود.

آیا عطر تاریخ انقضا دارد و فاسد میشود؟

آیا عطر تاریخ انقضا دارد و فاسد میشود؟

یکی از مهم ترین آیتم هایی که همواره زمان انتخاب استایل پیشنهاد و توجه زیادی به آن می شود، انتخاب عطر مناسب است. همان طور که می دانید امروزه عطر و ادکلن های مختلف با رایحه های خاص وجود دارد که سبب می شود هر فرد بسته به تمایل و علاقه خود عطری با رایحه خاص را انتخاب کند.

اهمیت استفاده از عطر و ادکلن به گونه ای است که برخی افراد به دلیل علاقه به رایحه های خاص همیشه از یک عطر یا ادکلن و با همان رایحه خاص استفاده می کنند. به همین دلیل ممکن است این افراد با همان رایحه ها در ذهن اطرافیان ماندگار شوند. اما سوال مهمی که برخی افراد زمان خرید عطر و ادکلن می پرسند این است که آیا عطر تاریخ انقضا دارد و آیا عطر و ادکلن هم فاسد می شود؟

در پاسخ به این سوال می توان به صورت مستقیم جواب “بله” داد. عطر و ادکلن هم مانند سایر لوازم آرایشی و بهداشتی تاریخ انقضاء دارند و فاسد می شوند. بنابراین اگر به عطر و ادکلن خاصی که خریداری کرده اید علاقه دارید، در همان مدت به پایان رسیدن تاریخ انقضاء از آن استفاده کنید و از عطر خوش آن لذت ببرید.

یکی از مهم ترین مواد تشکیل دهنده عطر و ادکلن ها، عصاره های خوشبو و روغن های معطر هستند. به همین دلیل همین مواد هر چند هم که از بهترین برندهای دنیا باشند، پس از مدتی فاسد می شوند و به هیچ وجه کیفیت اولیه را ندارند.

اما نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد، این است که مدت زمان امکان استفاده از عطر و ادکلن ها چند ماهه یا یک ساله نیست؛ بلکه می توانید تا چند سال متوالی از عطر و ادکلن ها استفاده کنید. در صورتی که شما نیز تعدادی عطر و ادکلن قدیمی دارید و در مورد این که آیا عطر تاریخ انقضا دارد سوالاتی در ذهن دارید، همراه ما باشید تا در این مطلب به طور مفصل در این مورد صحبت کنیم.

 

نکات مهم در مورد تاریخ انقضا عطر و ادکلن

نکات مهم در مورد تاریخ انقضا عطر و ادکلن

همان طور که در قسمت بالا هم اشاره شد، عطر و ادکلن ها از رایحه های مختلف و متفاوتی ساخته می شوند و هر کدام شامل عصاره ها و روغن های مختلفی هستند. اما نکته مهمی که در مورد تاریخ انقضا عطر و ادکلن وجود دارد این است که همه این مواد تشکیل دهنده به صورت یک جا و همزمان با یک دیگر فاسد نمی شوند.

به همین دلیل پس از چند سال یا یک سال استفاده کردن از عطر (بسته به تاریخ انقضا) ممکن است متوجه شوید که کم کم بوی ادکلن تغییر کرده یا کیفیت اولیه خود را ندارد. علاوه بر این، در برخی موارد پس از گذشت چند سال زمان استشمام کردن یا استفاده از عطر و ادکلن ممکن است بوهای مختلفی نظیر پلاستیک، بوهای ترش، اسیدی، یا رایحه ای مانند آهن را استمشام کنید.

این نشانه ها خبر از فرایند خراب و فاسد شدن عطر و ادکلن می دهد. دلیل بروز این اتفاق این است که ادکلن ها با قرار گرفتن در معرض هوای آزاد و ترکیب شدن با اکسیژن کم کم فرایند اکسید شدن آن ها اتفاق می افتد و کیفیت اولیه خود را از دست می دهند که این امر کاملا طبیعی است. بنابراین زمان خرید معمولا توصیه می شود، عطرهایی که پایه بوی قوی تری دارند را خریداری کنید.

در برخی از عطرها عصاره های عنبر و عود وجود دارد که در مقایسه با سایر عطرها که پایه بوی آن ها ضعیف تر است، ماندگاری بسیار بیشتری دارد.

 

نحوه تشخیص تاریخ انقضا عطر و ادکلن

نحوه تشخیص تاریخ انقضا عطر و ادکلن

تا این قسمت از مقاله با نکات مهم در مورد انقضا عطر و دلیل کم شدن رایحه برخی از عطر و ادکلن ها آشنا شدید. اما سوال مهمی که در این مورد مطرح می شود این است چگونه تاریخ انقضا عطر را تشخیص دهیم؟ یا تاریخ انقضا عطرها چگونه است؟

در برخی موارد ممکن است یک عطر یا ادکلن را چند سال از بین وسایل خود جمع کرده و دیگر از آن استفاده نمی کنید و سپس تصمیم می گیرد مجددا از آن استفاده کنید. بنابراین با توجه به این که ممکن است از تاریخ انقضای آن گذشته باشد باید بتوانید این اتفاق را تشخیص دهید. برای تشخیص دادن تاریخ انقضا عطرها روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به بررسی این روش ها می پردازیم.

 

1. بررسی تاریخ انقضا عطر و ادکلن از روی بسته بندی

یکی از ساده ترین روش ها برای اطمینان حاصل کردن و اطلاع از تاریخ انقضا، مشاهده کردن تاریخ انقضا عطر و ادکلن از روی بسته بندی آن است. برخی از تولید کنندگان عطر و ادکلن به منظور خرید راحت تر مشتریان و افزایش اعتماد آن ها در مورد برند عطر، تاریخ انقضای آن را روی محصول درج می کنند.

در برخی موارد که تاریخ انقضا عطرها به صورت واضح روی آن ها درج نشده، ممکن است این تاریخ به صورت یک کد روی بسته بندی وجود داشته باشد. همچنین برخی از برندها بازه زمانی قابل استفاده از عطرها را با یک علامت کوچک روی آن مشخص می کنند.

در واقع این ویژگی ها با توجه به برند محصولات متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی این ویژگی و اطلاعات تاریخ انقضا عطرها روی قسمت پایین بسته بندی عطر و ادکلن با اندازه کوچکی درج شده است. به همین دلیل توصیه می شود، اگر همان زمان قصد استفاده از عطر و ادکلن را ندارید، بسته بندی آن را دور نریزید یا قبل از دور ریختن این اطلاعات را مشاهده کنید و به خاطر بسپارید.

 

2. بررسی رایحه عطر و ادکلن

یکی از راحت ترین و البته بهترین روش ها برای مطمئن شدن از تاریخ انقضا عطرها، بو کردن آن ها است. در تولید برخی از عطرها معمولا از روغن های گیاهی استفاده می شود و به همین دلیل با گذشت زمان هم مقدار کمی از رایحه آن ها عوض می شود.

به همین دلیل در صورتی که عطر و ادکلنی که خریداری کرده اید، دارای عصاره یا روغن های گیاهی باشد معمولا طول عمر بیشتری در مقایسه با عطرهای دیگر دارد و تا چند سال متوالی بدون تغییر رایحه می توانید از آن استفاده کنید.

بنابراین توصیه می شود اگر چند سال از خرید عطر و ادکلن شما گذشته، ابتدا آن را استمشام کنید و در صورتی که هر گونه بوی سرکه، پلاستیک یا اسید تند را استشمام کردید، از مصرف آن خودداری کنید؛ چون تاریخ انقضای آن گذشته است.

 

3. تغییر شکل دادن ظاهر ادکلن

یکی از روش های دیگر برای اطمینان حاصل کردن از تاریخ انقضا عطر و ادکلن بررسی کردن تغییرات ظاهری آن ها است. قبل از استفاده در صورتی که شیشه عطر و ادکلن روشن و شفاف است، نگاه کنید که مواد درون آن تغییر رنگ یا تغییر غلظت نداده باشد.

اما در صورتی که رنگ شیشه و بدنه عطر و ادکلن تیره است و قابل مشاهده نیست، مقداری از آن را روی دست یا پارچه سفید اسپری کنید. در صورتی که رنگ مواد درون شیشه تغییر کرده، یعنی تیره تر یا غلیظ تر شده می توان گفت که تاریخ انقضا عطر و ادکلن به پایان رسیده است.

همچنین در صورتی که یکی از مواد تشکیل دهنده عطر و ادکلن الکل باشد، پس از مدتی حجم آن کاهش یافته و با مشاهده ظاهری شیشه عطر نیز متوجه می شوید که مقدار آن کم تر شده است. این ویژگی نیز نشان دهنده به پایان رسیدن تاریخ مصرف عطر و ادکلن است.

 

نحوه نگهداری از عطر و ادکلن برای افزایش ماندگاری

همه ما از افزایش قیمت عطر و ادکلن و سایر مواد آرایشی و بهداشتی مختلف مطلع هستیم. به همین دلیل همواره انجام روش هایی که باعث افزایش ماندگاری عطر و ادکلن یا سایر مواد آرایشی اهمیت زیادی دارد.

در واقع همه ما انتظار داریم زمانی که هزینه زیادی را صرف خرید عطر و ادکلن می کنیم، تا مدت های طولانی از آن استفاده کنیم. به همین منظور در ادامه این مطلب به بررسی و معرفی کامل تر روش های نحوه نگهداری از عطر ادکلن می پردازیم تا طول عمر ماندگاری آن ها افزایش یابد.

 

1. دور نگه داشتن از گرما

همان طور که در پاراگراف های بالاتر هم ذکر شد، بسیاری از خریداران عطر و ادکلن می پرسند که آیا عطرها تاریخ انقضا دارند؟ بله. اما با نگهداری صحیح از آن ها می توان طول عمرشان را افزایش داد تا بتوان در طول مدت زمانی که تاریخ آن ها منقضی نشده، از عطر و رایحه ویژه آن ها استفاده کرد.

یکی از بهترین روش ها برای افزایش ماندگاری طول عمر ادکلن و عطر، دور نگه داشتن آن ها از گرما است. زمانی که ادکلن و عطر در معرض گرمای زیاد باشد، افزایش دما باعث تجزیه شدن مولکول های موجود در ترکیبات آن ها خواهد شد و سریع تر تاریخ مصرف عطر منقضی می شود.

به همین دلیل توصیه می شود عطر و ادکلن ها را در قسمت های کم نور و سرد خانه قرار دهید. در برخی مواقع نیز اگر درب یخچال را خود یا سایر اعضای خانواده کم تر باز و بسته می کنید، می توانید عطرها و ادکلن را در یخچال قرار دهید.

اما در صورتی که درب آن را مدام باز و بسته می کنید، وجود چراغ کوچک یخچال نیز باعث کوتاه شدن تاریخ انقضا عطر خواهد شد. با این وجود اگر قصد دارید عطر و ادکلن را در یخچال قرار دهید، آن را داخل یک پوشش آلومنیومی قرار دهید تا در معرض نور یخچال نیز نباشد.

 

2. دور نگه داشتن عطر و ادکلن از نور

یکی از رایج ترین روش هایی که برای افزایش طول عمر ادکلن و عطر پیشنهاد می شود، دور نگه داشتن آن ها از نور زیاد و مستقیم است. با این وجود برخی افراد علاقه دارند که ادکلن های برند و شیک خود را در معرض دید قرار دهند، با این که این کار باعث کاهش طول عمر ادکلن و عطرها می شود.

به همین دلیل می توان گفت یکی از بهترین روش ها برای نگهداری عطر و ادکلن قرار دادن آن ها در کشو و کمد است. همچنین می توانید برای اطمینان بیشتر آن ها درون بسته بندی اصلی خود قرار دهید تا مدت زمان طولانی تری بتوانید از آن استفاده کنید.

چون در معرض نور و گرما قرار گرفتن عطرها باعث می شود که مولکلول ها و مواد تشکیل دهنده درون آن ها سریع تر تجزیه شده و فرایند اکسید شدن آن ها سریع تر رخ دهد.

 

3. نگه داشتن عطر و ادکلن در فریزر

برخی از خریداران برای افزایش تاریخ انقضا عطر و ادکلن ترجیح می دهند که آن را در فریزر قرار داده و زمانی که به آن نیاز دارند، آن را از فریزر خارج کنند. الکل موجود در عطر و ادکلن ها باعث می شود که حتی با وجود دمای پایین، این محصولات دچار یخ زدگی نشوند.

اما نکته مهمی که در این مورد وجود دارد این است که در دوره نگهداری از عطر و ادکلن از فریزر آن را به اتاق یا بالعکس منتقل نکنید. چون تغییر دمای سریع و مداوم نیز باعث کاهش طول عمر آن و در نتیجه سریع تر فاسد شدن آن خواهد شد.

 

4. دوری از رطوبت

زمانی که عطر و ادکلن در معرض رطوبت زیاد و به صورت مداوم قرار دهید، طول عمر و ماندگاری آن تا حد قابل توجهی کاهش می یابد. به همین دلیل توصیه می شود آن ها را در دمای ثابت و در یک محیط خشک نگه داری کنید.

چون قرار دادن آن ها در محیط های مرطوب مانند حمام و سرویس بهداشتی باعث کاهش تاریخ انقضا عطرها خواهد شد. علاوه بر این، باز گذاشتن درب ادکلن به صورت طولانی مدت نیز تاثیر زیادی در کاهش طول عمر و تاریخ انقضای آن ها دارد.

 

5. پلمپ نگه داشتن عطر

یکی از بهترین روش های افزایش طول عمر و تاریخ انقضا عطر این است که اگر نمی خواهید بلافاصله از آن استفاده کنید، پلمپ آن را باز نکنید. این کار تاثیر ویژه ای در افزایش طول تاریخ انقضای آن دارد. چون همان طور که در پاراگراف های بالاتر هم ذکر شد، یکی از مهم ترین دلایل خراب و فاسد شدن عطرها در معرض هوای آزاد قرار گرفتن است.

به همین دلیل در صورتی که پلمپ عطر را باز کنید و آن را در معرض هوای آزاد اتاق قرار دهید، احتمال اکسید شدن آن افزایش می یابد. بنابراین عطرهایی که پلمپ هستند، در صورتی که در هوای خشک و دور از نور مستقیم قرار گیرند، بر طول عمر آن ها افزوده می شود.

 

6. ثابت نگه داشتن عطر و ادکلن

یکی از اشتباهات رایجی که برخی افراد به دلیل عادت داشتن انجام می دهند، تکان دادن شیشه عطر و ادکلن قبل از مصرف کردن آن است. در صورتی که این کار برای ترکیب شدن بهتر مواد تشکیل دهنده عطر و ادکلن کار صحیحی نیست؛

چون این مواد تشکیل دهنده هیچ زمانی از یک دیگر جدا نمی شوند. بنابراین همیشه شیشه عطر و ادکلن را در یک جای ثابت قرار داده و آن ها را تکان ندهید.

 

عوارض استفاده کردن از عطر و ادکلن تاریخ مصرف گذشته

بدیهی است که همه عطر و ادکلن ها مانند سایر مواد آرایشی تاریخ انقضا دارد و مصرف آن ها پس از به پایان رسیدن تاریخ باعث حساسیت خواهد شد و عوارضی به همراه خواهد داشت. بنابراین همواره در پاسخ به سوال آیا عطر و ادکلن تاریخ انقضا دارد؟

باید پاسخ مثبت داد و گفت حتی استفاده از این محصولات در صورت تمام شدن تاریخ مصرف و انقضای آن ها ممکن است عوارضی را هم مشاهده کنید. از جمله مهم ترین عوارض آن می توان موارد زیر را نام برد:

 

1. حساسیت پوستی

یکی از شایع ترین عوارض استفاده از ادکلن و عطر تاریخ گذشته، به وجود آمدن حساسیت پوستی است. بدین صورت که در برخی موارد شاهد اگزما، قرمزی پوست، گزش، سوزش، خارش، و التهاب روی پوست خود خواهید بود.

 

2. ایجاد لکه

یکی از مهم ترین عوارض استفاده از عطر و ادکلنی که تاریخ مصرف آن گذشته، ایجاد و باقی ماندن جای لکه روی لباس است. به همین دلیل توصیه می شود قبل از مصرف آن در مکان ها و جلسات مهم تست کنید که تاریخ انقضا عطر نگذشته باشد. برای این کار حتما یک بار آن را روی دست یا پارچه ای دیگر اسپری کنید و بررسی کنید که بو یا رنگ آن تغییر نکرده باشد.

 

جمع بندی

همه ما همواره با استشمام و استفاده کردن از برخی عطر و ادکلن ها تا مدت های طولانی از عطر و رایحه خوش آن احساس مطلوبی خواهیم داشت. به همین دلیل است که برخی افراد زمان خرید عطر و ادکلن صرفا به دنبال عطرهایی با رایحه های خاص و یکسان هستند.

به همین دلیل در صورتی که به یک عطر و ادکلن با رایحه ای خاص علاقه داشته باشید، افزایش طول عمر و افزایش مدت تاریخ انقضای آن اهمیت زیادی دارد.

به همین منظور در این مقاله به طور کامل در مورد سوال مهم آیا عطر تاریخ انقضا دارد؟ و عوارض استفاده از عطر تاریخ مصرف گذشته صحبت کردیم. با مطالعه این مطلب با روش های مختلف افزایش طول عمر و ماندگاری عطر و ادکلن نیز آشنا خواهید شد.

اشتراگ گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *